Keramika je tradíciou v Bardejove už dlhých 500 rokov. V roku 1475 vznikol prvý hrnčiarsky cech na Slovensku. Keramické misky na polievku, na kaše, na kompóty a iné používame každodenne. Je to hotové umenie a za kvalitu si aj radi priplatíme.
Uživí aj teraz?
Veľa keramikárov už nerobí túto prácu keďže veľa ľudí nakupuje importované lacnejšie keramikárske výrobky alebo rovno plastové. Je problém sa s touto prácou uživiť ak ju nerobíte kvalitne a originálne. Marek Kovaľ je jedným z mála, ktorý sa stále týmto remeslom živí. Vyučil sa v Bánskej Bystrici a ako keramikár začínal ešte v bardejovskom výrobnom družstve Športvýroba.
Prečo sa vrátil k tradícii?
Ako mnoho ľudí aj jeho otravovali ázijské napodobeniny a žiadna úcta k tradíciam tak zobral osud do svojich rúk a začal s výrobou. Zameral sa na keramické misky na polievku a či šálky a súpravy. Znovu vrátil keramikárstvo do Bardejova. Viac a viac občanov sa vracia k výrobe keďže aj moderná doba podporuje návrat k tradíciam a na druhej strane v oblasti východu je ťažké nájsť prácu aj preto sa veľa ľudí vrátilo k remeslu.
Pomáhajú technológie?
Spýtali sme sa či nová moderná doba priniesla aj niečo nové do tohto remesla. Technológie vypaľovania, samozrejme idú dopredu, moderná pec sa dá naprogramovať, meracie prístroje všetko zmerajú, atď. Ale točiť na kruhu ručne, či máte klasický kopací kruh alebo elektrický, v tom veľký rozdiel nie je. Kto vie točiť, vie robiť na obidvoch.
Najradšej má robenie hrnčekov, najjednoduchšie sú keramické misky na polievku a či taniere ale tie zas vyžadujú výzdobu. Všetko má svoje pre a proti ale aj tak túto prácu miluje za čo mu ďakujeme.